Наука на допомогу фронту



Однією із жахливих сторінок ХХ століття є друга світова війна, яка торкнулася і нашої країни. В цьому році ми святкуємо 70-річчя перемоги нашого народу над німецькими окупантами.

«Участь у розгромі фашизму - благородна і велика задача, яка стояла перед наукою, і цьому завданню присвячені сили, знання і життя радянських вчених».

Ці слова організатора академічної науки в СРСР Ст. Л. Комарова передавали думки і почуття всіх працівників науки.

Свій вагомий внесок у досягнення перемоги зробили й українські вчені. Діяльність науково-дослідних установ України в евакуації була спрямована перш за все на надання науково-методичної і практичної допомоги оборонній промисловості, сільському господарству, госпіталям та лікувальним установам тощо.

Як багато ними було зроблено: фізики створювали теоретичні та експериментальні передумови для конструювання нових видів озброєння; математики розробили прийоми найбільш швидких обчислень для артилерії, авіації і бойових суден; хіміки знайшли нові способи виробництва вибухових речовин, сплавів, фармацевтичних засобів; біологи відшукали додаткові ресурси живлення для Червоної Армії.

Схиляємо голову перед їх подвигами, хоча науковці не були на передовій, не бігли з криком «УРА» на дзот противника. У них була своя війна, не настільки помітна на перший погляд, але не менш спекотна і драматична, адже і на полях наукових битв, особливо з нашого боку, було безліч жертв. Чия броня міцніша, чиї літаки літають швидше - ось що було їхнім переднім краєм оборони.    

Про це та багато іншого розповіли працівники відділу навчальної літератури зав. відділом Суровенко Г.Ф та головний бібліотекар Васюта С.О. під час наукової години для студентів радіотехнічного факультету на тему “Наука на допомогу фронту” 28 квітня 2015 р. в читальному залі суспільних та гуманітарних знань.

На виставці з однойменною назвою були представлені документи із фонду НТБ, які розповідають про діяльність наших вчених в роки другої світової війни.


 ФОТОРЕПОРТАЖ


Вверх