Нанотехнології на перетині сфер життєдіяльності

 

Розвиток нанотехнологій у різних  країнах світу супроводжується вельми цікавим феноменом – активним залученням суспільства, різних соціальних груп в оцінку перспектив і ризиків, з якими пов'язані дослідження в цій області і можливі застосування нанотехнологій в тих чи інших сферах життя людини і суспільства. Участь суспільства виявляється значущим не тільки при оцінці тих чи інших можливостей використання нанотехнологій, але і при виборі конкретних напрямків і шляхів їх розвитку.

Оскільки в останні роки нанотехнології стали чи не головним науково-технічним пріоритетом, має сенс звернути увагу і на ті процеси і проблеми, які характерні для взаємодії цієї сфери науки і технологій з суспільством. Можливо, нанотехнології виявляться відповіддю на глобальні виклики людству ХХІ століття: виснаження традиційних енергоресурсів, глобальне потепління, наростаючий дефіцит чистої питної води, забруднення навколишнього середовища.


1. Україна. Кабінет Міністрів. Про схвалення концепції Державної цільової науково-технічної програми «Нанотехнології та наноматеріали» на 2010-2014 роки: розпорядження … від 2 квіт. 2009 р. №331-р. // Урядовий кур’єр. – 2009. – 22 квіт. – С.11-12.

http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/KR090331.html

 

2. Арсентьев, И. П. Роль аттестации наночастиц при выполнении диссертационных работ в области науки о наноматериалах / И. П. Арсентьев // Нанотехнологии: наука и производство. - 2011. - № 4. - С. 54-60.

О комплексе методик для установления основных аттестационных характеристик наночастиц: размера, формы, нанорельефа поверхности, фазового состава и распределения фаз в наночастицах.

 

3. Быков, В. А. Инструменты нанотехнологии: состояние и перспективы развития / В. А. Быков, В. Н. Рябоконь // Автометрия. - 2004. - 40, № 2. - С. 37-45.

Представлены текущее состояние, направления и перспективы разработок инструментов нанотехнологии на основе сканирующих зондовых устройств.

 

4. Віннікова, Н. М. Аналіз програм у сфері нанотехнологій між Україною та Росією / Н. М. Віннікова // Проблеми науки. - 2011. - № 12. - С. 2-7.

Здійснено аналіз спільних програм у сфері нанотехнологій між Україною та Росією. Розглянуто фінансування програм за напрямками, регіонами та установами.

 

5. Гладка, Т. М. Нанотехнології є сферою знань з державним стратегічним плануванням / Т. М. Гладка // Строительные материалы и изделия. - 2013. - № 1. - С. 22-23.

 

6. Гончаров, Ю. Наноіндустрія як засіб підвищення якості життя людей та конкурентноспроможності національної економіки / Ю. Гончаров, С. Бондаренко // Економіст. - 2010. - № 3. - С. 26-30.

У статті розглядаються сучасні тенденції розвитку і становлення нової перспективної індустрії нанотехнологій (молекулярних технологій) у світі в цілому та в Україні. Комп'ютерні та мережеві технології підготували ґрунт для нанотехнологічної хвилі, яка радікально змінить існуючий світ. Завдяки нанотехнологіям якість життя людей надзвичайно підвищиться.

 

7. Горбачева, Л. А. Нанотехнологии - технологии XXI века / Л. А. Горбачева // Энергия: экономика, техника, экология. - 2007. - № 7. - С. 46-52.

 

8. Касьянов, Д. Основні наноресурси людства: природа і сутність нанотехнологічного розвитку / Д. Касьянов // Вища освіта України. - 2012. - № 1. - С. 38-41.

Природа нанотехнологій розглядається в контексті їхнього значення для розвитку цивілізації. Підкреслюється, що створення и розвиток наноіндустрії в Україні зможе забезпечити її технологічну і економічну безпеку. Виникає потреба у створенні й дослідженні нового покоління наноматеріалів і нанотехнологій для використання їх у ключових галузях науки і техніки, промисловому виробництві та для забезпечення необхідного рівня обороздатності держави.

 

9. Касьянов, Д. Філософські засади гуманізації освітнього простору в умовах нанотехнологічного розвитку суспільства / Д. Касьянов // Вища освіта України. - 2012. - № 2. - С. 43-49.

Аналізуються проблеми та суперечності нанотехнологічного типу суспільного прогресу, місце та роль в ньому людини, гуманізація підготовки якої до життя та праці засобами освіти постає як ключова проблема сучасності; обгрунтовуються напрями модернізації змісту вітчизняної освіти, зокрема наповнення її сучасними науковими досягненнями та поєднанням із практикою.

 

10. Касьянов, Д. Нанотехнологічні ресурси суспільного розвитку: проблема визначення / Д. Касьянов // Вища освіта України. - 2012. - № 3. - С. 45-50.

Наголошено на необхідності розвитку нанотехнологій в Україні на підставі комплексної програми дій, яка має спиратися на передові наукові й технологічні досягнення, грунтуватися на необхідному рівні інвестування та передбачаи наслідки такого упровадження.

 

11. Коваленко, О. Нанотехнологічні відкриття та розробки в науково-дослідних установах України / О. Коваленко // Вища освіта України. - 2014. - № 1. - С. 47-53.

У статті розкривається історія нанотехнологічних відкриттів у науково-дослідних установах України.

 

12. Корсак, Ю. Потреба вищої школи у ноофілософії як засобі формування нової цивілізованості молоді / Ю. Корсак // Вища школа. - 2014. - № 3-4. - С. 65-72.

Стаття висвітлює нещодавно створені перші екобезпечні технології (ноотехнології), які станут гарантом сталого розвитку.

 

13. Корсак, К. Погляд ноофутурології на науки і вищу освіту XXI століття / К. Корсак // Вища школа. - 2014. - № 7. - С. 86-94.

Основою статті є інтегральний нооаналіз, що доповнює відомі методи врахування найбільш імовірних відкриттів в ембріональних зонах наук і технологій.

 

14. Корсак, К. Про перспективи відвернення цивілізаційних колапсів / К. Корсак // Вища школа. - 2015. - № 7-8. - С. 47-57.

Мета статті - криткиа праць науковців-попередників і документів ООН та світових екологічних форумів за їх помилковість і песимізм у невідворотності загроз людству. Автор доводить, що вже існує можливість відвернення колапсу, а тому ми не ризикуємо втратити переважну більшість наших нащадків в останній війні всіх з усіма.

 

15. Корсак, К. Сучасна точка біфуркації світової науки і перспективи глобального майбутнього / К. Корсак // Вища освіта України. - 2013. - № 1. - С. 30-35.

Наголошено, що головним фактором впливу на суспільну еволюцію людства були зміни у засобах життєзабезпечення, зумовлених накопиченням наукових знань та удосконаленням технологій. Доведено, що сучасна точка біфуркації світової науки полягає у необхідності вибору стратегічного шляху розвитку у XXI ст. Акцентовано сутнісні недоліки термінів "інформаційне суспільство" і "нанотехнології", запропоновано підтримати "четверту хвилю" і прискорено розвивати ноотехнології.

 

16. Косенко, О. Фізика у вищій школі в умовах нанореволюції / О. Косенко // Вища освіта України. - 2013. - № 4. - С. 59-64.

За прикладом Росії та розвинених країн час розпочати підготовку фахівців з профілю "нанотехнології".

 

17. Ніколайчук, І. Шляхом високих технологій / І. Ніколайчук // Науковий світ. - 2011. - № 12. - С. 4-5.

 

18. Перспективні напрями розвитку новітніх технологій на основі експертних оцінок результатів аналізу дисертаційних і наукових досліджень / О. П. Кочеткова, Г. П. Задорожня, О. Ф. Паладченко, Г. В. Новіцька // Науково-технічна інформація. - 2011. - № 3. - С. 15-19.

 

19. Плюто, Ю. Європейський Союз визначився з наноматеріалами / Ю. Плюто // Дзеркало тижня. - 2011. - 29 жовтня - 4 листопада (№ 39). - С. 12.

Європейська комісія (ЄК) затвердила рекомендації щодо офіційного визначення і використання терміну «наноматеріал».

 

20. Похресник, А. Чи варто очікувати на переорієнтацію сучасної вищої освіти у напрямі техно-і нанотехнонаук / А. Похресник // Вища школа. - 2015. - № 7-8. - С. 38-46.

Досліджено позитивні й негативні наслідки широкого використання термінів "технонауки" і "нанотехнонауки" у вищій школі. Доведено, що вони мають обмежений креативний потенціал і недоліки у змісті. Запропоновано раціонально використовувати термін "нанотехнології" і створювати їх екологічно безпечний варіант – ноотехнології.

 

21. Саліхова, О. Б. Державна політика у сфері нанонауки та нанотехнологій в Україні з урахуванням орієнтирів ЄС / О. Б. Саліхова // Економіка і прогнозування. - 2014. - № 3. - С. 121-136.

У статті проаналізовано директивні документи ЄС щодо політики в сфері нанонауки та нанотехнологій.

 

22. Скляренко, О. О. Інтернет-портал як інструмент розвитку трансферу технологій / О. О. Скляренко, О. М. Фесенко, Г. М. Андросюк // Проблеми науки. - 2011. - № 11. - С. 20-24.

Роглянуто моделі інтернет-порталів, їх призначення, функції та роль у системі трансферу технологій з точки зору найдоступнішого інструменту поширення оперативної інформації про існуючі науково-технічні розробки.

 

23. Ткачова, О. А. Нанотехнології як об'єкт статистичного моніторингу: світова та вітчизняна практики / О. А. Ткачова // Економіка і прогнозування. - 2014. - № 2. - С. 105-124.

У статті узагальнено досвід провідних за рівнем розбудови наноіндустрії країн щодо проведення опитувань піприємств нанотехнологічної сфери.

 

25. Ткачова, О. А. Науково-технологічний потенціал розвитку вітчизняної сфери нанотехнології / О. А. Ткачова // Економіка і прогнозування. - 2015. - № 2. - С. 134-147.

Стаття присвячена розкриттю суті авторської поліаспектної системи оцінки рівня розвитку національної нанотехнологічної сфери, яка враховує дію сукупності факторів, вплив яких за результатами аналізу особливостей формування національної наноіндустрії було визнано як визначальний.

Вверх