Нанотехнології в екології

 

Точка зору вчених на використання нанотехнологій взагалі і для вирішення екологічних проблем, зокрема, неоднозначна. Найбільше побоювань викликає те, що передбачуваний ефект дії вільних наночастинок на здоров'я людей і навколишнє середовище ще не ясний, так як ні в одній країні світу не проводились глобальні дослідження з даного питання. Адже поряд з перевагами, нові наноматеріали часто можуть становити небезпеку для навколишнього середовища через свій хімічний склад, підвищеної реактивності і надмалих розмірів. Особливо важлива оцінка їх впливу на атмосферу, грунт і грунтові води.

Наряду з цим нанотехнології здатні і стабілізувати екологічну обстановку. Нові види промисловості не вироблятимуть відходів, що отруюють планету, а нанороботи зможуть знищувати наслідки старих забруднень. Крім того, нанотехнології нині використовуються для фільтрації води та інших рідин.

Планується, що у сфері екології в середині XXI ст. повністю усунеться шкідливий вплив діяльності людини на навколишнє середовище, по-перше, за рахунок насичення екосфери молекулярними роботами-санітарами, що перетворюють відходи цієї діяльності у вихідну сировину, по-друге, в результаті переведення промисловості і сільського господарства на безвідходні нанотехнологічні методи.

 

1. Ерошенко, В. Г. Техногенные наночастицы в атмосфере: к вопросу о снижении их концентрации / В. Г. Ерошенко // Енергетика та електрифікація. - 2011. - № 9. - С. 8-10.

Наночастицы являются важными прекурсорами образования больших частиц в атмосфере, влияющих на глобальный климат Земли и химию атмосферы. Они оказывают значительное влияние на биогеохимические циклы элементов, состояние экосистем, токсичное воздействие на здоровье человека, химический состав, прозрачность и радиационный баланс атмосферы. Рассмотрен вопрос снижения концентрации техногенных наночастиц в атмосфере.

 

2. "Зелений" синтез наночастинок благородних металів та напівпровідникових нанокристалів CdS за допомогою біологічної сировини / Я. Б. Блюм, Я. В. Пірко, О. М. Бурлак [та ін.] // Наука та інновації. - 2015. - Т. 11, № 1. - С. 59-71.

Розглянуто основоположні принципи даного синтезу та перспективи його застосування. Проаналізовано актуальність використання живих систем і їх компонентів. Описано біотехнологічний синтез наночастинок срібла, золота та біметалічних срібно-золотих наночастинок.

 

3. Корсак, К. Ноотехнології на захисті здоров'я людства / К. Корсак // Науковий світ. - 2011. - № 4. - С. 6-7.

На початку ХХІ століття прискорено збільшується кількість нанотехнологій. Створено щонайменше чотири з групи, яку автор пропонує називати "ноотехнології". Це справжні "мудрі технології", що не шкодять біосфері й людині.

 

4. Лукашенко, Т. Забезпечення здоров'я та безпеки, охорона навколишнього середовища - особливі аспекти стандартизації нанотехнологій і наноматеріалів / Т. Лукашенко, Н. Кущевська, В. Малишев // Строительные материалы и изделия. - 2014. - № 2. - С. 8-9.

Особливим аспектом стандартизації є рішення задач забезпечення ресурсо- та енергозбереження, небезпечності технологічних процесів, здоров'я і безпеки операторів, які взаємодіють із продукцією нанотехнології на всіх етапах її виробництва, випробування, дослідження та застосування, а також екологічної безпеки навколишнього середовища.

 

5. Нанокаталитиз для очистки токсичных вод промышленных предприятий / В. Ю. Долуда, С. А. Голосова, А. С. Торозова, Н. В. Лакина // Нанотехнологии: наука и производство. - 2011. - № 1. - С. 18-26.

О новых способах очистки сточных вод промышленных предприятий.

 

6. Нечепуренко, Є. В. Аналіз сучасних тенденцій використання нанотехнологій у екологічній та інших сферах діяльності / Є. В. Нечепуренко // ІІІ-й Всеукраїнський з'їзд екологів з міжнародною участю (Екологія/Ecology - 2011), 21-24 вересня, 2011 : збірник наукових статей / ВНТУ. - Вінниця, 2011. - Том 2. - С. 402-405.

 

7. Устройство плазменной очистки воздуха от органических загрязнителей с использованием барьерного разряда наносекундной длительности / С. В. Коротков, Ю. В. Аристов, А. К. Козлов [и др.] // Приборы и техника эксперимента. - 2012. - № 5. - С. 99-102.

Рассмотрено опытное устройство плазменной очистки воздуха, содержащее разрядный реактор барьерного типа и генератор высоковольтных наносекундных импульсов электропитания на основе дрейфовых диодов с резким восстановлением.

Вверх