Жінки в житті Тараса Шевченка

 

Історія зберегла імена жінок, які полонили серце Тараса. Незавжди почуття поета лишали слід у поезії. Але ж і сказати, що жінки і світлі почуття до них не відіграли значної ролі в житті і творчості Шевченка - це, значить, погрішити проти істини.

Першим сильним почуттям Тараса було його дитяче кохання до Оксани Коваленко. Вона стала Шевченковою Беатріче, а її особиста трагічна доля стала трагедією його серця.

У віршах, присвячених Оксані, ''Мені тринадцятий минало'', ''Ми вкупочці росли'', ''Не молилася за мене'', створених на засланні, доторкаємося до особисто пережитого Шевченком.
Кохання до вільної дівчини, чорнобрової Дуні Гусиківської, розбилося об пута кріпацтва. Будучи студентом Академії мистецтв у Петербурзі, Шевченко переживає захоплення Амалією Клоберг, дівчиною-натурницею, яку вивів під ім'ям Паші в повісті ''Художник''.
Закохане серце Варвари Рєпніної, дочки російського державного діяча, відчуло великий поетичний талант Шевченка. Княжна першою назвала його генієм нехтуючи людськими забобонами, сміливо простягла руку через соціальну безодню між нею і поетом. Чи соціальна нерівність, чи відсутність справжнього почуття з боку Шевченка стали на шляху до поєднання його долі з долею В. Рєпніної? Ця таємниця назавжди схована в їхніх серцях. Але вже той факт, що Шевченко подарував їй свій автопортрет, присвятив поему російською мовою ''Тризна'', є свідченням глибокої симпатії до цієї неординарної жінки. Згодом вона стала близьким другом, сестрою і сумлінням поета.
''Ганні вродливій'' (так називав Тарас дружину полковника Платона Закревського, власника села Березова Рудка, що на Полтавщині) поет присвятив поему ''Слепая'', а також поезії ''Г.З.'' та ''Якби зустрілися ми знову...'', своєму ''єдиному великому коханню''. В цих віршах і відвертість, і щедрість серця поета, і шляхетність почуття, і зрілість майстра слова. У рядках любові звучить біль самотності. Зболене тугою любові серце зберегло чарівне почуття до заміжньої жінки, ''свята чорнобривого''.
Під час перших відвідин України, у Кирилівцях Шевченку сподобалась донька попа Григорія Кошиці – Феодосія. Після того, як Тарас отримав посаду у Київському університеті, він вирішив одружитись і влаштувати своє особисте життя. Приїхав він на храмове свято свататися, але батькам Шевченко не сподобався і отримав гарбуза. Молода попівна не наважилася йти проти волі батьків, невдовзі збожеволіла і в 1884 році померла.
Зрозуміти і всім серцем підтримати Тараса Григоровича у далекому засланні змогла дружина коменданта Новопетровського укріплення Ускова Агата Омелянівна. В листі до Залеського (10 лютого 1855 р.) він писав: ''Я полюбил ее возвышенно, чисто, всем сердцем и всей благодарною моей душой. Не допускай, друже мой, и тени чего-либо порочного в непорочной любви моей''. На жаль, місцеві плітки порушили безпосередність цих взаємин, а але й у наступні роки вони підтримували дружні стосунки.
Після всього пережитого на засланні почуття самотності ще більше заполонило душу Кобзаря, і він остаточно наважився одружитися. В дорозі до Петербурга і Москви обставини змусили Тараса Григоровича зупинитись у Нижньому Новгороді. Він дуже швидко знайомиться з оточенням, зокрема, з молодою і дуже вродливою 16-річною артисткою Катрусею Піуновою.
Закохавшись, Шевченко попросив батьків віддати за нього дочку. Мати намагалася довести, що Катруся ще дитина, а Шевченко значно старший, щоб пом'якшити відмову. Змучений самотністю, поет мріє про пару. Боляче і сумно перегортати сторінки останніх його романів.

Любов сліпа. І генії теж підвладні цій хворобі. Останнім почуттям, що спалахнуло в серці Шевченка, була любов до Ликери Полусмакової, колишньої наймички, кріпачки. Сучасники поета скептично ставилися до цього об'єкта його кохання. Ликера для Шевченка була останньою соломинкою, яка мала врятувати його від самотності, останньою надією на створення свого маленького раю.
Він запропонував їй одружитися і виїхати в Україну. Вірив, що саме поруч з нею вдасться пережити всі негоди і знайти щастя у ''хатині тихій і веселій''. Адже неодмінною умовою ''благодаті'' він вважав сімейну ідилію у власній хатині. Але не судилося стати Ликері Шевченковою долею. Згодом вона виходить заміж за перукаря Яковлева.
А серце поета переповнюють біль, розпач, безнадія від усвідомлення страшної, всепоглинаючої самотності. У поетичних рядках відчуваємо радість кохання і крах надій, невимовний душевний біль. Любовні поезії сумні, а подекуди й трагічні, як і його доля. Та навіки залишився з нами той, ''хто зробив своє велике діло, хто не зазнав щастя живим і кого ждало інше щастя вже по смерті, тяжко зароблене щастя, безсмертне слово во віки і віки...'' .

 

I Моя ти любо! Усміхнись...


1. Автобиография. Дневник / Т.Г. Шевченко. - К. : Дніпро, 1988. - 343 с.
2. Белозерова Л. И любви последней благодать... : Ее звали Лукерья Полусмак / Л. Белозерова // Правда Украины. - 1993. - 12 августа. - С. 4.
3. Біографія Т.Г. Шевченка за спогадами сучасників / Упоряд. В.Х. Косіян та ін. - К. : Вид-во Академії наук Української РСР, 1958. - 440 с.
4. Блажко Э. ''Невеста моя зовется Ликера...'' : (Последние надежды великого Кобзаря, которым не суждено было сбыться) / Э. Блажко // Зеркало недели. - 1996. - 7 марта. - С. 11.
5. Блиндар Ю. Жінки Кобзаря / Ю. Блиндар // Культура і життя. - 2002. - 6 березня.
6. Бондар М. ''Дівча любе, чорнобриве...'' / М. Бондар // Слово і час. - 1999. - № 3. - С. 11-15.
7. Бондаренко С. Музы Кобзаря : Какие женщины волновали душу Тараса Шевченко / С. Бондаренко // Киевские ведомости. - 2002. - 12 марта. - С. 14.
8. Бруслиновський Є. Тарас Шевченко і Лікера Полусмак / Є. Бруслиновський // Вінниччина: Хочу все знати. - 1999. - 4 березня.
9. Вічний як народ : Не вмирає душа наша, не вмирає воля... Сторінки до біографії Т.Г. Шевченка / Авт.-упоряд.: О.І. Руденко, Н.Б. Петренко ; голов. ред. М. Тимошик. - К. : Либідь, 1998. - 270 с. : репр., фото.
10. Галаган В. Моя ти любо! Усміхнись... / В. Галаган // Рад. жінка. - 1991. - № 4. - С.13.
11. Говорунов О. Вони розмовляли очима... : Т. Шевченко і Г. Закревська / О. Говорунов // Нар. газета. - 1997. - № 20 (травня). - С. 3.
12. Доля : Кн. про Тараса Шевченка в образах та фактах / Авт.-упоряд. В. Шевчук. - К. : Дніпро, 1993. - 779 с. : іл.
13. Зайцев П. Перше кохання Шевченка / П. Зайцев // Петров В. Романи Куліша; Аліна і Костомаров. - К., 1994. - С. 3-14.
14. Зінчук Л. Мрія, що збулась : Історія останнього кохання Т. Шевченка / Л. Зінчук // Жінка. - 1995. - № 3. - С. 8-9.
15. Зоре моя вечірняя... : Т. Шевченко й одвічна жіноча тайна / Упоряд. В.А. Оваденко ; передм. М. Жулинського. - К. : Слов'ян. град, 2002. - 136 с.
16. Єзерський В.В. Шевченко : роман / В.В. Єзерський ; пер. з рос. В. Мацько . - Хмельницький, 2007. - 259 с.
17. ''І стежечко, де ти ходила'' : наук.-попул. та літ.-худ. вид... / Упоряд. В.А. Оваденко. - К. : Слов'ян. град, 2002. - 32 с. : іл.
18. Канівець В. Поет і княжна; Віщі сни Прометея; Тарас і Ликера : драматичні твори / В. Канівець // Канівець В. Поет і княжна. - К., 2003. - С. 3-184.
19. Кобзар / Т.Г. Шевченко. - К. : Вид-во Соломії Павличко ''Основи'', 2001. - 862 с.
20. Кирилюк В. Ті 79 днів у Нижньому... : [ про кн. В. Пеунова ''Гіркі ліки від кохання'', присвяч. стосункам Т. Шевченка і актриси К. Піунової ] / В.Кирилюк // Літ. Україна. - 2002. - 6 червня. - С. 2.
21. Климчук Л. Жінки у житті Кобзаря / Л.Климчук // Нар. армія.- 2001. - 7 березня.- С. 7.
22. Ковтун В. Тарасові музи /В. Ковтун // Дзеркало тижня.- 2002.- 8 - 15 березня. - С. 19. : портр.
23. Ковтун Ю. Кохані жінки Шевченка : Тарасові музи /Ю. Ковтун.-К. : Україна. - 2004.- 206 с. : іл. - Бібліогр.: с. 204-205.
24. Ковтун Ю. Тарасові музи : [жінки у житті Т. Шевченка] / Ю. Ковтун.- К. : Україна, 2003. - 206 с.
25. Косничук Э. Любовь для гения – всегда любовь : [про останнє кохання Т.Г. Шевченка] / Э. Косинчук // Кінокур'єр. - 1998. - № 2. - С. 2.
26. Любимые женщины Кобзаря. Украина знает его как политического бунтаря. А современницы – боготворили : [памяти поэта Т.Г. Шевченко] // Всеукр. ведомости. - 1995. - 24 марта. - С. 14.
27. Любовик І. ''Як билиночка в полі'' : [про нещасливе кохання Т. Шевченка до Ф. Кошинець] / І. Любовик // Подолія. - 1995. - 24 жовтня.
28. Михайленко А. ''Моя ти доле чорнобрива...'' / А. Михайленко // А. Михайленко ''Моя ти доле чорнобрива...'' : худож.-публіц. нариси. - К., 2004. - С. 3 – 21.
29. Павленко Л. Голуба квітка / Л. Павленко // Рад. жінка. - 1989. - № 2. - С. 16.
30. Петлюра С. К драме жизни Шевченко / С. Петлюра ; вступ. сл. Ю. Коваліва ''Маємо знати'', С. 40-43 // Слово і час. - 1991. - № 3. - С. 43 – 49.
31. Петрик Т. ''Мій ангел-хранитель'' : [Т. Шевченко та Варвара Рєпніна] // Т. Петрик // Дивослово. - 2000. - № 3. - С. 37-41.
32. Попель С. Ще один близький доторк : [Мар'яна – черниця] / С. Попель // Слово і час. - 1999. - № 3. - С. 32 – 33.
33. Пригоровський В.М. З переказів про Ликеру Полусмакову : [стосунки з Т. Шевченком] / В.М. Пригоровський // Нар. творчість та етнографія. - 1989. - № 2. - С. 85 – 87.
34. Репнина В.Н. ''Я вас слишком искренно люблю'' : повесть, письма Т. Шевченко и Ш. Эйнару / В. Репнина ; авт. предисл. В.Е. Шубравский. - Х. : Прапор, 1991. - 206 с.
35. Репьях С. Марево : (Т. Шевченко и женщины) / С. Репьях // Подъем. - 1995. - № 9. - С. 168 – 171.
36. Реп'ях С. Марево : (Т.Г. Шевченко і жінки): есе / С. Реп'ях. - Чернігів, 1993. - 131 с.
37. Реп'ях С. ''Нема з ким тихо розмовляти...'' : (Жінки в долі поета Т.Г. Шевченка) / С. Реп'ях // Криниця. - 1995. - № 1/3. - С. 8 – 31.
38. Ропотенко О. Тарас Шевченко-Грушівський та його жінки / О. Ропотенко // Вінниччина: Хочу все знати . - 1997. - 24 вересня.
39. Солоненко В. Поетове серце : З особистого життя Т.Г. Шевченка / В. Солоненко // Рад. освіта. - 1989. - 10 лютого. - С. 4.
40. Спогади про Тараса Шевченка / Упоряд. В.С. Бородіна і М.М. Павлюка ; передм. В.Є. Шубравського. - К. : Дніпро, 1982. - 547 с. : іл.
41. Спомини про Т. Шевченка Ликерії Яковлевої (Полусмакової) // Літ. Україна. - 2003. - 26 червня. - С. 3.
42. Студьонова Л. ''Треба одружитись, хоча б на чортовій сестрі!'' : [Т. Шевченко і Л. Полусмакова] / Л. Студьонова // Вінниччина: Хочу все знати. - 1997. - 29 січня.
43. Студьонова Л. ''Треба одружитись, хоча б на чортовій сестрі!'' / Л. Студьонова // Студьонова Л. Чернігівки в житті славетних. - Чернігів, 1996. - С. 8 – 13.
44. Терлецький В. Яготинське знайомство : штрих до біографії Т. Шевченка / В. Терлецький // Київ. - 1996. - № 3/4. - С. 145 – 146.
45. Хаджинов Б. Невеста Шевченко / Б. Хаджинов // Донбасс. - 1991. - № 2. - С. 172 – 175.
46. Чемерис В. Я любила Шевченка : повість-феєрія / В. Чемерис. - К. : Б-ка українця, 1997. - 137 с.
47. Чикаленко Г. Шевченко і родина князів Рєпніних в Яготині // Освіта. - 2004. - 3-10 березня. - С. 7.
48. Чуб Д. Жінки в житті Тараса Шевченка / Д. Чуб // Укр. культура. - 1991. - № 3. - С. 2 – 4.
49. Шевченко Т. ''Я так її, я так люблю'' : (Вірші). - К., 2004.
50. Шевченко Т. Вибране / Т. Шевченко ; упоряд. текстів та передм. В.О. Шевчука . - К., 2004. - 448 с. : іл.
51. Шевчук В. Про любовну драму Тараса Шевченка / В. Шевчук // Укр. мова та література. - 2004. - № 18 (трав.). - С. 1 – 4.
52. Шевчук В. Любов, що розійшлася сном : [про роман Т. Шевченка з Феодосією] / В. Шевчук // Укр. мова та література. - 2001. - № 18 (трав.). - С. 4 – 8.
53. Ширацький К. Шевченкова наречена : [Л. Полусмакова] / К. Ширацький // Літ. Україна. - 2003. - 26 червня. - С. 3 : портр.
54. Щоденник : для серед. та старш. шк. віку / Т.Г. Шевченко ; з рос. пер. Кониський ; передм. та пер. поет. творів, уміщених у щоденнику, В. Шевчука. - К. : Школа, 2003. - 271 с. (Шк. хрестоматія).
55. ''Я дуже щиро Вас люблю...'' : Шевченко у розповідях сучасників / Упоряд., передм., прим. О.В. Ковалевського. - Х. : Прапор, 2004. - 352 с. - Зі змісту : Рєпніна В. Безмовна любов : повість. - С. 10 – 32 ; Рєпніна В. Листи Тарасові Григоровичу Шевченку. - С. 50 – 66 ; Карташевська В.Я. До історії сватання Шевченка. - С .284 – 285.
56. Яковлева (Полусмакова) Л. Спомини про Т. Шевченка / Л. Яковлева (Полусмакова) ; зап. К. Ширацького // Літ. Україна. - 2003. - 26 червня. - С. 3.


II Кохання для генія – завжди кохання


1. Андрущенко Т. ''Бо, бачте, чари не найшов '' : Про інтимну лірику Т. Шевченка / Т. Андрущенко // Вітчизна. - 1997. - № 5/6. - С. 140 – 145.
2. Антонович Д.В. Шевченко-маляр / Д.В. Антонович ; вст. слово С.А. Гальченка ; післям. Т.І. Андрущенко. - К. : Україна, 2004. - 272 с. : [32] арк. : іл.
3. Бистрова О. Щоденник поета : літ.-філос. мотиви / О. Бистрова // Слово і час. - 1998. - № 3. - С. 32 – 35.
4. Бовсунівська Т. Художня концепція жінки у творчості Тараса Шевченка / Т. Бовсунівська // Дивослово. - 1999. - № 11. - С. 2 – 6.
5. Гладишева А. ''Я так ніжно їх любив'' : сценарій літературно-музичної композиції до 185-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка / А. Гладишева // Укр. культура. - 1999. - № 3/4. - С. 34 – 35.
6. Денисенко О. Оксана : п'єса / О. Денисенко // Кур'єр Кривбасу. - 2002. - № 148 (берез.). - С. 39 – 54.
7. Доценко Т.В. Жінки у драмі кохання Т. Шевченка (Усний журнал) / Т.В. Доценко // Вивчаємо укр. мову та літер. - 2007. - № 5. - С. 1 – 16.
8. Кейда Ф. ''Подай їй долю на сім світі...'' : (Проблематика жіночої лірики Тараса Шевченка) / Ф. Кейда // Наука і сучасність : збірник наук. пр. / Нац. ун-т ім. М.П. Драгоманова. - К., 2003. - Т. 37. - С. 113 – 121.
9. Лазебник Ю. Освідчення : [про оригінал листа Т. Шевченка до В. Рєпніної, що зберігається в б-ці Женев. ун-ту] / Ю. Лазебник // Літ. Україна. - 1989. - 9 березня. - С. 8.
10. Маровді В. ''Мені ж, мій Боже, на землі подай любов, сердечний рай! І більш нічого не давай!'' : дев'ятикласники осмислюють інтимну лірику Тараса Шевченка / В. Маровді // Дивослово. - 2003. - № 5. - С. 48 – 49.
11. Новиченко Л. Лірика Тараса Шевченка // Л. Новиченко // Слово і час. - 2003. - № 3. - С. 3 – 17.
12. Приходько О. ''Це тихе сяйво над моєю долею...'' : Тарас Шевченко і Варвара Рєпніна : історія стосунків / О. Приходько // Дивослово. - 2003. - № 5. - С. 50 – 51.
13. Ротач П.П. Чи заслуговує прощення Ликера? / П.П. Ротач // Прапор. - 1990. - № 3. - С. 172 – 174.
14. Скоць А. Поема Тараса Шевченко ''Наймичка'' / А. Скоць // Дивослово. - 1994. - № 3. - С. 18 -21.
15. Смілянська В. Поема ''Марія'' / В. Смілянська // Слово і час. - 1995. - № 3. - С. 20 – 24.
16. Смілянський Л.І. Поетова молодість : роман / Л.І. Смілянський. - К. : Дніпро, 1984. - 413 с. : іл.
17. Стрельбицький М. ''Моє свято чорнобриве...'' / М. Стрельбицький // Дніпро. - 1989. - № 3. - С. 128 – 131.
18. Тарас Шевченко : Життя і творчість у документах, фотогр., іл. : альбом / Авт.-упоряд. В.Х. Косян та ін. - К. : Рад. школа, 1991. - 335 с. : іл.
19. Тарас Шевченко : Живопис. Графіка : альбом / Авт. вступ. ст. та упоряд. Д.В. Степовик. - К. : Мистецтво, 1986. - 175 с. : іл.
20. Ткаченко А. Спокуса і спокута : фактажне та етичне тло ''Ликериного циклу'' / А. Ткаченко // Літ. Україна. - 2003. - 19 червня. - С. 3.
21. Триптих про Тараса Шевченка : наук. літер. / Упоряд. В.А. Оводенко. - К. : Слов'ян. град. - 2002. - 130 с. + 30 с. + 24 портр.

Підбір матеріалів до виставки підготувала
заст. директора Банкова Наталія Петрівна

Вверх