Шляхами Вернадського

 

1

Володимир Іванович Вернадський – природодослідник, видатний мислитель, мінералог і кристалограф, основоположник геохімії, біогеохімії, радіогеології та вчення про біосферу, організатор багатьох наукових установ. Академік АН СРСР (1912), перший президент АН Української РСР (1919).

Основоположник теорій біосфери й ноосфери. Збагатив науку глибокими ідеями, зокрема про роль живих організмів у геохімічних процесах, висунув ряд наукових положень важливого практичного значення: пошуків радіоактивних мінералів, визначення абсолютного віку гірських порід та ін. Він – автор понад 400 наукових праць, опублікованих за життя, сотень інших, опублікованих пізніше і ще не опублікованих.

Праці Володимира Вернадського внесли суттєвий доробок у розвиток наукового світогляду, становлення сучасної наукової картини світу. Всесвіт він розглядав як сукупність живої речовини, біосфери й людства. Зазначав, що з появою останнього починається якісно новий етап розвитку всесвіту, якому сприятимуть розум і людина, а результат їхньої діяльності приведе до перетворення біосфери на нове середовище життя – ноосферу (сферу розуму), суттєвої зміни самої біосфери, соціальних перетворень та організації нових форм людського співжиття, рівності рас і народів, що відмовляться від війни як засобу розв’язання спірних питань.

Володимир Іванович Вернадський був видатним вченим кінця ХІХ початку ХХ століття, знанням якого було затісно в рамках виділених тоді наук. Дослідження науковця випередили свій час, а його ідеї багато в чому були пророчими.

Сьогодні можна по-різному сприймати концепцію ноосфери Вернадського аж до тверджень про її спрямованість лише на підкорення природи, а не на гармонізацію відносин між природою і суспільством. Та все ж слід враховувати, що він постійно наголошував на відповідальності людини за свої вчинки, на тому, що головним має бути не тимчасове, а вічне.  І це він підпорядковував основному змісту свого життя й діяльності – служінню науці, людству.

 

Яким же було життя академіка Вернадського?

 


Біографія В. І. Вернадського

Наукова діяльність В. І. Вернадського

Вернадський і Україна

Вшанування пам'яті

Твори В. І. Вернадського і про В. І. Вернадського


Підготувала віртуальну виставку
завідувачка відділу обслуговування Суровенко Г.Ф.

 

Вверх