Світло тіней: Михайло Коцюбинський
«Світло тіней: Михайло Коцюбинський» – під такою назвою у Вінницькому національному технічному університеті пройшов захід до 160-річного ювілею Михайла Коцюбинського, письменника, драматурга, громадського діяча, який цьогоріч відзначається на державному рівні.
Зустріч розпочалася хвилиною мовчання на вшанування всіх тих, чиє життя забрала війна і, дякуючи кому, ми можемо сьогодні зібратися в цій залі.
У вітальному слові ректор, доктор технічних наук, професор Віктор БІЛІЧЕНКО, відзначаючи геній Коцюбинського, згадав, як у школі вчив напам’ять прозовий уривок із повісті «Фата моргана». «Це нобелівська книжка за всіма чинниками, і вона не нобелівська лише через те, що ми були колонією…», – відзначив ректор, і наголосив: «слово Коцюбинського несе енергію, красу, естетику, його слово несе загадку».
Ведучі заходу, працівники університетської бібліотеки Ганна СУРОВЕНКО та Людмила АНДРОНІК, відмітили, що на Вінниччині з нагоди відзначення 160-річчя від дня народження письменника реалізується проєкт «2024. Рік Коцюбинського», який покликаний стати черговою віхою у збереженні спадщини Михайла Коцюбинського та національної ідентичності. І не дивно… Адже життєвий та творчий шлях нашого Сонцелюба розпочався саме у Вінниці. Дитинство та юність майбутнього письменника минули в містечках і селах Поділля.
Український письменник і громадський діяч Михайло Коцюбинський був людиною непересічною. У його біографії чимало сторінок це підтверджують. Ведучі заходу поділилися з присутніми маловідомими та цікавими фактами з біографії великого подолянина.
Михайло Коцюбинський був сильною особистістю з вираженою громадянською позицією. Велику увагу приділяв питанню розвитку рідної мови. Збагатив українську мову новими словами.
Твори Михайла Коцюбинського моментально завоювали популярність далеко за межами України. Були перекладені на польську, чеську, німецьку, шведську й інші мови «Fata Morgana», «Intermezzo», «Persona grata», «Коні не винні», «На острові», «Тіні забутих предків» та інші шедеври. Це був надзвичайно важливий крок для української літератури, зокрема для її майбутнього!
Михайла Коцюбинського називають Великим Сонцепоклонником не лише за його палку любов до сонця, але й за невмирущу віру у все світле, прекрасне, у перемогу добра над злом, темряви над світлом… Про це свідчать і ті його твори, за якими зняті фільми. В історію світового кіно увійшли стрічки «Тіні забутих предків», «Татарський триптих».
Коцюбинський на свій ювілей «зібрав» студентську молодь, викладачів, адміністрацію Університету.
Студенти Мар’яна МАРКЕВИЧ (ФІТКІ), Олександр КОГУТ (ФМТ), Максим МАСКЕВИЧ та Юлія ГОЛЕНЯ (ФБЦЕІ) читали уривки з творів письменника, бувальщини, вірші про нього. Розповідь про нашого великого земляка супроводжувалась відеорядом.
Життя і час засвідчують незгасний інтерес до творчості Михайла Коцюбинського у читачів різних поколінь і народів, адже його світлі, вічні ідеали: добро, краса, людяність, прагнення до волі – актуальні завжди і всюди.
В університетській бібліотеці є весь творчий доробок письменника. Тож є що запропонувати студентській молоді, і не лише… Запрошуємо!