ВНТУ ВШАНОВУЄ ПАМ’ЯТЬ ЖЕРТВ ГОЛОДОМОРІВ В УКРАЇНІ


123 листопада в Україні відзначають День пам'яті жертв Голодоморів та 91 роковини Голодомору 1932-1933 років в Україні.

Українці у ХХ сторіччі пережили три Голодомори: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 років. Наймасштабніший був голод 1932-1933 років – саме його називають геноцидом українського народу, здійсненим сталінським режимом. Тоді, за офіційними даними, терор тоталітарного режиму забрав близько чотирьох мільйонів життів українців.

Однак точно та поіменно встановити особистості загиблих неможливо через замовчування цього злочину у СРСР та знищення значної частини архівних документів.

Десятиліттями тривала заборона на пам’ять про жертв Голодомору — жодних публічних розмов, жодного вшанування пам’яті невинно вбитих.

Тільки із відновленням державної незалежності український народ зміг зірвати табу з теми Голодомору. Силу цьому процесу дали люди, які, попри на офіційне замовчування з боку режиму, завжди пам’ятали, що зробили з українською нацією на початку 1930-х. А також завдяки українцям та всім, хто їх підтримував, тим, хто за межами СРСР зберігав пам’ять про Голодомор та передавав її своїм дітям від 1933 року до сьогодні.

22 листопада в стінах Вінницького національного технічного університету відбувся захід-реквієм «Не згасне в серці пам`яті свіча...» на відзначення Дня пам’яті жертв голодомору та політичних репресій.

Зустріч з університетською спільнотою розпочалася виступом ректора університету Віктора БІЛІЧЕНКА, який попросив вшанувати пам'ять про мільйони загиблих від Голодомору та тих українців, життя яких забрала російська агресія сьогодні, хвилиною мовчання.

У виступі Віктор БІЛІЧЕНКО підкреслив, що Голодомор 1932-33 років був свідомим актом геноциду. Це був злочин, жертвами якого стали мільйони українців лише через те, що вони були українцями. Він провів аналогію з сьогоденням, коли путінський режим знову повторює страшні злочини проти українців, і знову використовує голод як зброю.

Про страшні сторінки української історії розповідали ведучі заходу Ганна СУРОВЕНКО та Людмила АНДРОНІК, працівники бібліотеки. Розповідь супроводжувалася фото- та відео фактами з архівів, які демонстрували правду про злодіяння сталінського режиму, спрямованих на знищення українців, як нації.

Бібліотекарі запросили усіх присутніх ознайомитися з документальними, публіцистичними виданнями, мемуарами, художньою літературою про трагічні сторінки української історії, зокрема і факти Голодомору безпосередньо в нашому краї, які знаходяться в бібліотечних фондах.

Студенти університету Олександр ТАРАСОВ, Олександр КОГУТ, Інна КОВБІЙ, Анастасія ГУМЕНЧУК, Владислава МАЙСТРУК, Максим КУГАЙ долучились до заходу проникливим читанням віршів, в тому числі й авторських, про ті чорні події в історії нашого народу.

Цього року ми втретє вшановуваємо жертв комуністичного терору в умовах повномасштабної війни росії проти України. Трагічні події, які ми переживаємо, засвідчують: жива пам’ять надзвичайно важлива; ті, хто чинить злочини проти людства, мають бути засуджені світовою спільнотою, а жертви – гідно вшановані.

Російські окупанти і сьогодні намагаються зачистити будь-яку згадку про ті свої злочини, в результаті яких загинули мільйони українців. Саме тому на тимчасово окупованих територіях України ворог одразу знищив будь-які нагадування про трагедію: від пам’ятників до музейних експозицій.

Російські окупанти на загарбаних територіях готуються до репресій проти тих, хто вшановує пам’ять жертв Голодомору в Україні. Вони закликають «здавати» усіх, хто запалить свічку чи проявлятиме інші ознаки скорботи.

Та свічку пам’яті не загасити!

Закликаємо вшанувати пам'ять невинних жертв, долучившись до хвилини мовчання та акції «Запали свічку пам'яті» в суботу 23 листопада о 16:00.


ФОТОЗВІТ

 


Розміщено 22.11.2024
Вверх