Жити, щоб пам'ятати: 26 квітня - День Чорнобильської трагедії


Ми — атомні заложники прогресу

Вже в нас нема ні лісу, ні небес

Так і живем од стресу і до стресу

Абетку смерті маємо — АЕС

Л. Костенко


ЧорнобильВ історії України є дати, що назавжди залишаються у національній пам’яті, пронизуючи серце болем. 26 квітня 1986 року — саме така дата. У цей день сталася наймасштабніша техногенна катастрофа ХХ століття — аварія на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції.

Вибух реактора викинув у повітря величезну кількість радіоактивних речовин. Радіоактивне забруднення охопило не лише територію України, а й поширилось далеко за її межі, спричинивши глобальні екологічні, соціальні та гуманітарні наслідки.

У 2025 році минає 39 років від дня трагедії.
Ця дата — не просто спогад про минуле. Вона є символом скорботи, відваги й відповідальності людства за безпечне використання ядерних технологій.

Чорнобиль — це не лише чорна пляма на карті, це символ трагедії, пам’яті й застереження. Наслідки катастрофи й досі відчутні: тисячі родин змушені були залишити домівки, люди зіткнулися з тяжкими хворобами та соціальними проблемами, викликаними впливом радіації. Сотні тисяч ліквідаторів — пожежники, медики, військові, науковці — ціною власного здоров’я і життя зупиняли невидиму загрозу, рятуючи світ від ще страшніших наслідків.

Чорнобильське лихо торкнулося і Вінницької громади: тут проживає майже 2 тисячі постраждалих, зокрема понад 1 100 ліквідаторів.

Сьогодні, коли Україна знову переживає небезпеку, пов’язану з війною та загрозами для ядерних об’єктів, — зокрема Запорізької АЕС, — ми ще гостріше усвідомлюємо крихкість безпеки та масштаб потенційної катастрофи.

До Дня пам’яті жертв радіаційних аварій та катастроф і роковин Чорнобильської трагедії науково-технічна бібліотека пропонує вашій увазі віртуальну презентацію: «РАДІАЦІЯ: довгий слід трагедій», яка розкриває масштаби катастрофи, мужність ліквідаторів, екологічні наслідки аварії, а також знайомлять із найбільшими ядерними трагедіями світу.

Запрошуємо всіх вшанувати пам’ять і зробити крок до глибшого розуміння цієї події, що змінила долі мільйонів.


Розміщено 25.04.2025
Вверх