18 травня. Крим. Геноцид. Пам’ятаємо…
18 травня в Україні відзначається День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу — день, коли ми згадуємо одну з найболючіших сторінок в історії XX століття.
Саме цього дня у 1944 році радянський тоталітарний режим розпочав масову депортацію кримських татар із території Кримського півострова. Упродовж кількох днів понад 200 тисяч осіб — жінок, чоловіків, дітей і людей похилого віку — були насильно виселені до віддалених районів Середньої Азії, Сибіру, Уралу. Депортація здійснювалася жорстоко, з грубим порушенням елементарних людських прав. У перші роки вигнання від голоду, хвороб і важких умов загинули десятки тисяч кримських татар.
Цей злочин був офіційно визнаний геноцидом. У 2015 році Верховна Рада України ухвалила відповідну постанову, а 18 травня стало національним днем скорботи і пам’яті.
Історія має властивість повторюватися, якщо її уроки ігнорують. І сьогодні ми бачимо страшні наслідки непокараного злочину 1944 року. Після тимчасової окупації Криму у 2014 році кримськотатарський народ знову зазнав переслідувань: арешти, тиск на представників Меджлісу, заборона на використання рідної мови, зникнення активістів, придушення свободи слова та релігії.
Окупаційна влада намагається стерти ідентичність цілого народу, так само, як це намагалися зробити тоталітарні режими минулого століття. Тому День пам’яті — це не лише згадка про минуле, а й заклик до дій, нагадування про відповідальність кожного за правду, справедливість і свободу.
Щоб краще зрозуміти масштаб трагедії та її значення сьогодні, пропонуємо пройти короткий тест «Що ти знаєш про День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу?», а також переглянути відеоролик «Не засудили вчора — повторюється сьогодні».
Схиляємо голови в скорботі та солідарності з кримськотатарським народом.
Вічна пам’ять жертвам геноциду.
Повага, підтримка і боротьба — тим, хто продовжує жити, зберігаючи гідність і правду.