Український День довкілля


1Ми навчилися літати в небі, як птахи.

Ми навчилися плавати в океані, як риби.

Тепер залишилося навчитися жити на землі, як люди.

Бернард Шоу

 

 

 

Навколишнє середовище, яке ще називають довкіллям, є основою нашого життя. Ліси, річки, ґрунти – все це забезпечує нас чистим повітрям, питною водою, здоровими продуктами харчування. Проте в своїй діяльності ми зазвичай нехтуємо інтересами довкілля, і це призводить до того, що воно стає все більш забрудненим і виснаженим. Щоб спонукати людей до розуміння екологічних проблем та залучити до активних дій щодо збереження природи, в Україні, починаючи з  1998 року згідно указу Президента «Про День довкілля» щорічно у третю суботу квітня  відзначається День навколишнього середовища або День довкілля

Головна мета свята – підвищення рівня свідомості українців в питаннях, що стосуються збереження безпеки навколишнього середовища.

1Свято було задумано на честь Стокгольмської конференції з довкілля, яка стала однією з найважливіших в історії екологічного руху, оскільки цього дня була заснована UNEP (United Nations Environment Network) – Екологічна програма ООН, яка зараз є основним організатором і ідеологом всесвітнього Дня довкілля.

День довкілля вже давно увійшов в життя українців, існують навіть певні традиції його проведення.

В цей день гуртуються найрізноманітніші спільноти – робочі колективи, учні, студенти, сусіди по вулиці чи по будинку. Зазвичай зайнятися є чим – прибрати сміття на прибудинковій території, впорядкувати дитячі та спортивні майданчики, розчистити найближчу водойму, висадити на пустирі чи коло будинку дерева й кущі. Весняного прибирання також потребують узбіччя доріг, лісосмуги та інші об’єкти довкілля. Тому до цих робіт залучаються як добровольці, так і профільні організації з благоустрою територій місцевих громад.

Щоб провести з користю День навколишнього середовища, іноді достатньо просто почати сортувати сміття, здавати використані батарейки та LED-лампи до спеціальних пунктів прийому, відремонтувати чи замінити крани, якщо вони протікають, не залишати після себе ніякого сміття на вулиці та дбайливо ставитися до зелених насаджень.

1У 2025 році Український День навколишнього середовища припадає на 19 квітня. Четвертий  рік поспіль цей День проходить по особливому, по-воєнному. Жорстока воєнна агресія, розпочата росією проти України, завдає непоправної шкоди природі. Кожного дня ми дізнаємося про нові й нові злочини, вчинені ворогом. Серед них найбільшу загрозу для майбутнього як України, так і більшості країн світу становлять злочини проти довкілля. Руйнується екосистема, забруднюється повітря та вода, знищується рослинний та тваринний світ. Бомбардування, артилерійські обстріли, вибухи та пожежі знищують ліси, болота, річки, озера, що призводить до втрати біорізноманіття та порушення природних процесів. Вибухові речовини, отруйні хімікати забруднюють повітря, воду та ґрунт. За оцінками ООН, Україна – сьогодні є найбільш замінованою країною у світі. 

Шкода, заподіяна довкіллю під час бойових дій, призводить до погіршення стану екосистем та природних ресурсів на тривалий період після припинення конфліктів і часто торкається не лише однієї держави та не лише одного покоління.

1Як і всі фронти, екологічний теж потребує нашої єдності та злагодженості. Врятувати довкілля можемо тільки ми. Необхідно  пам’ятати, що охорона природи має бути такою ж важливою, як і мир та безпека.

Пропонуємо переглянути віртуальні виставки на сайті НТБ, в яких розглянуто питання захисту довкілля, безпеки навколишнього середовища, а також  заходи, спрямовані на охорону природи й раціональне використання природних ресурсів; оздоровлення навколишнього природного середовища; дотримання природоохоронних законів тощо.



«Водні ресурси: цінність, збереження, майбутнє»

Альтернативна енергетика та ресурсозбереження

Чорнобиль: від екології душі до екології природи 

Екологія і природокористування: проблеми та перспективи

«РАДІАЦІЯ: довгий слід трагедій»


Розміщено 21.04.2025
Вверх